Vestuvinių, sužadėtuvių žiedų su deimantu kainos nustatymas

Sužadėtuvių žiedai ir vestuvinių žiedų su deimantais kainos nustatymas – “4C” būdas

Sužadėtuvių žiedo ir vestuvinio žiedo su deimantu kainą geriausiai apibūdina “4C” kriterijai, geriau žinomi kaip: briaunavimas, spalva, švarumas, karatai (angl. k. Cut, Color, Crality, Carat). Šie deimantų vertinimo kriterijai buvo sukurti Gemologicat Institute of America (G.I.A.) 1939 metais.

Deimantų briaunavimas

Deimanto briaunavimas yra vienas pagrindinių aspektų suteikiančių deimantui jo blizgesį, spindesį ir žėrėjimą – tris pagrindinius deimanto atributus. Kai žmonės kalba apie „blizgesį“, jie nurodo šviesos kiekį, kurį atspindi deimantas. Žėrėjimą apibūdina kaip deimantas išsklaido šviesą ir kaip jis atspindi įvairius spalvų spektrus. Spindesys, taip pat žinomas kaip žaižaravimas, apibrėžia kaip deimantas žaižaruoja kai jį suki aplink šviesos šaltinį. Kai šviesa patenka į deimantą ji yra laužiama ir atspindima atgal vaivorykštės spalvomis.
Briaunavimas turi didžiausią įtaką kaip jis sąveikauja su šviesa. Tai atspindi amatininko įgudžius transformuojant neapdorotą akmenį į kvapą gniaužiantį briliantą. Jei deimantas yra pernelyg plokščias ir netinkamai subriaunuotas dalis šviesos bus prarandama per deimanto apačią. Jei deimantas pernelyg gilus, dalis šviesos bus prarandama per deimantos kraštus esančius prie pagrindo. Idealiai nušlifuotas deimantas didžiąją dalį šviesos atspindės per savo aištelę (viršutiniąją akmens briauną) ir karūną (viršutinė akmens dalis tarp aikštelės ir rundisto).

Deimanto briaunavimo įtaka šviesos refrakcijai

Proporcijos

Idealus briaunavimas apibrėžiamas kaip tam tikras gairių rinkinys apibrėžiantis proporcijas, kurios suteikia deimantui aukščiausią blizgesio ir žėrėjimo lygį. Jose atsižvelgiama į santykius tarp aištelės dydžio, karūnos kampo, paviljono kampo, rundisto, karūnos gylio ir paviljono gylio. Jis taip pat įvertina:

Aikštelės dydį palyginti su akmens dydžiu plačiausioje vietoje, vadinamoje rundistu, kampus tarp visų fasečių, karūnos gylį palyginti su paviljono ir kaip gerai fasetės karūnoje (viršuje) lygiuoja su paviljonu.
Pateiktoje diagramoje nurodomos pagrindinės deimantų propircijos:

Deimantų formos

Svarbu paminėti, kad deimanto pjovimas priklauso nuo akmens formos tačiau tai neapibūdina deimanto briaunavimo. Pati populiariausia forma yra apvalus deimantas kuris turi 57 facetes. Kai koletė yra suplota į facetę, apvalus deimantas turės 58 facetes.

Kiekviena deimanto forma turi savus gairių rinkinius, kurie nustato deimanto briaunavimo kokybę.

Simetrija

Klasifikavimas taip pat įvertina bendrą deimanto fasečių simetriją ir kaip gerai fasečių briaunos lygiuoja viena su kita, kaip priešingose pusėse esančios fasetės ir kaip karūnos ir paviljono fasetės lygiuoja vienasu kita.

Deimantų spalva

„bespalviai“ ar „balti“ – deimantai tradiciškai naudojami sužadėtuvių žieduose, auskaruose ir pakabučiuose – yra vertinami spalvų skalėje, kurią sukūrė GIA (Gemological Institute of America). Ji apima abėcėlės raides nuo D iki Z kai D yra bespalvis ir Z atstoja šviesiai geltoną atspalvį. Bespalvių deimantų kainą atspindi kiek mažai spalvos Jūs galite įžvelgti ir tai nustatoma tiriant deimantą prie kontroliuojamo apšvietimo lyginant su nustatyta GIA spalvų skale. Beje, D klasės deimantai – tikrai bespalviai, ypatingai reti ir vertingi deimantai.

GIA spalvų gama

Deimantai su D, E arba F klase yra laikomi bespalviais
Deimantai suklasifikuoti kaip G, H, I ir J yra beveik bespalviai
Deimantai kurie patenka į K-L-M spalvų klasifikacijąturi silpną geltoną atspalvį. Deimantai N-R diapazone turi labai šviesiai geltoną atspalvį
S-Z yra šviesiai geltonos spalvos.

Deimantų spalvų schema:

Fluorescencija

Apšvietus deimantą ultravioletine šviesa, nedidelė procentine dalis deimantų švyti arba skleidžia mėlynos ar geltonos spalvos šviesą. Fluorescenciją sukelia mikroelementai, paprastai boro, patekę į deimantą jo formavimosi metu. Nors florescencija nebūtinai įtakoja deimanto kainą, ji yra įtraukta į deimantų klasifikavimo protokolą.

Prašmatnių spalvų deimantai

„Bespalviai“ deimantai yra populiariausi, tačiau jie yra tik viena iš deimantų kategorija. Kita natūralių akmenų kategorija yra žinoma kaip „prašmatnių spalvų deimantai“. Nors yra ganėtinai reti, tačiau jų buvo rasta kiekvienos spalvų spektro spalvos. Garsiausi prašmatnių spalvų deimantai yra „The Hope Diamond“ (Walnut sized blue diamond), „The Hancock Red (kuris buvo parduotas už $926,000 per karatą 1987m. aukcione) ir „The Dresden Green“ (didžiausias kada nors rastas žaliasis deimantas).
Prašmatnių spalvų deimantai nėra klasifikuojami toje pačioje skalėje kaip „bespalviai“ ar „balti“ deimantai. Jų vertė nusakoma spalvos intensyvumo, kuris svyruoja nuo šviesaus apatiniame gale iki ryškaus viršutiniame gale. Kuo intensyvesnė ar stipresnė yra spalva, tuo deimantas – vertingesnis. Spalvos intensyvumas yra svarbiausias veiksnys penkant prašmatnios spalvos deimantą.

Deimantų švarumas

Deimantų švarumas – viena iš žiedo kainos ar juvelyrinio dirbinio sudedamųjų dalių, nuo kurios priklauso pačio žiedo, auskaro, papuošalo, pakabuko ar juvelyrinio dirbinio kaina, išvaizda, dizainas bei formos. Deimantų formavimasis nėra švelnus procesas. Dauguma deimantų gimsta ekstremaliomis sąlygomis iš pirmykštės anglies esančios giliai žemės mantijoje maždaug 1,5-6 Km gylyje nuo žemės paviršiaus. Tuomet jie viršgarsiniu greičiu yra išmetami į paviršių išsiveržiančių iš žemės gelmių. Šie ugnikalniai yra labai maži palyginti su „Mt. St. Helens“ ar „Stromboli“ prie Sicilijos krantų, tačiau magma kyla iš daug giliau, o tai leidžia deimantams būti išgautiems iš žemės gelmių. Ekstremalus karštis ir slėgis, kurį patiria deimantai savo kilimo metu, gali sukelti unikalius „apgamus“ kurie turės įtakos jų švarumui. Deimanto švarumą lemia natūralių inkliuzų kiekis, pavyzdžiui įskilimų, mineralų pėdsakų ar kitų bruožų, kurie gali lemti ne tik deimanto grožį, bet ir kainą, bei kainą. Sužadėtuvių žiedo kaina priklauso nuo deimanto akmenuko švarumo ir švarumo klasės, todėl norint išrinkti kokybišką deimantą patartina pasitarti ne tik su pardavėja, bet ir juvelyru, nes nuo deimanto švarumo, skaidrumo ir formos, bei dydžio kaina gali skirtis net kelis kartus. Konusltuojame telefonu +370 644 444 69, tiek žiedo pagaminimo užsakymui, tiek juvelyro darbais, tiek deimanto supirkimo ar pardavimo klausimais.

Deimantų švarumui matuoti taip pat yra skalės:

Karatai

Karatas yra specifinis matavimo vienetas naudojamas apibūdinti deimantų (ar kitų brangakmenių) svorį. Jo pavadinimas kilęs iš saldžiavaisio pupmedžio sėklos – mažos sėklos su tipiškai vienodu svoriu, kurias naudojo ankstyvieji brangakmenių prekeiviai kaip atsvarus subalansuoti savo svarstykles. Vienas karatas yra lygus 0,2 g, arba 200 mg ir yra padalintas į 100 lygių dalių. Sertifikuoto deimanto ataskaitoje visada nurodomas deimanto svoris karatais, rašomi du skaičiai po kablelio, o tračias apvalinamas. Pvz. 0,749 = 0.75ct, 0,744 = 0,74ct. Deimantų svoris karatais juvelyriniame dirbinyje būna nurodomas kaip trupmeninis svoris karatais (pvz. ¾ karato). Trupmeninio svorio karatais atitkmenys šimtainėje skalėje pateikiami žemiau esančioje lentelėje.

Karatas yra labiausiai žinomas tarp keturių pagrindinių deimantą apibūdinančių terminų, nes yra lengviausiai suprantamas tiesiog pažiūrėjus į brangakmenį. Tačiau žmonės dažnai klaidingai mano, kad deimantų dydis yra tapatinamas su jo svoriu, nors tai nebūtinai yra tiesa. Būdas kaip deimantas yra išpjautas iš tikrųjų gali sumenkinti jo dydį ir tikrąjį svorį. Toliau pateikiama diagrama parodo tokių pačių proporcijų santykinius karatinio svorio deimanto dydžius. Pastaba: Deimantų iliustracijos parodo santykinį o ne faktinį deimanto dydį.

Svarbu paminėti, kad deimanto kainą apibūdina ne tik jo svoris karatais bet ir tokio svorio akmens kokybė. Veiksniai, įtakojantys kokybę yra briaunavimas, spalva, švarumas ir išbaigimas. Vienas išskirtinai aukštos kokybės deimantas gali būti parduotas už $20.000 už karatą, tuo tarpu žemesnės kokybės tik už $1.000 už karatą. Deimantų vertė taip pat kyla neproporcingai augant akmens dydžiui, nes didesni deimantai yra kur kas retesni. Kitaip tariant, trijų karatų deimantas kurio spalva, švarumas ir briaunavimas identiški vieno karato deimantui, kainuos kur kas daugiau nei trys tokie patys vieno karato deimantai.

Papildomai

Deimanto atspalvis – vienas iš svarbiausių kriterijų, padedančių nustatyti brangakmenio kainą. Visuomenė nuo seno įtikinėjama, kad iš visų geriausi yra bespalviai deimantai. Tačiau šis teiginys nėra visiškai tikslus, nes, kaip rodo praktika, brangiausiai aukcionuose parduodami ypač retų atspalvių rožiniai arba oranžiniai deimantai. Skaidrūs deimantai iš tiesų yra perkamiausi ir dažniausiai inkrustuojami juvelyriniuose dirbiniuose.

Deimantai gali būti praktiškai bet kokio vaivorykštės spektro atspalvio – nuo skaidraus lyg krištolas, žaižaruojančio visais atspalviais, iki juodo it rašalas. Chemiškai gryni, be priemaišų deimantai būna skaidrūs, be menkiausio atspalvio, o jei deimanto sudėtyje randama kitų elementų, medžiagų priemaišų, tikėtina, kad deimantas turės tam tikrą atspalvį.

Deimantų vertinimo kriterijai

Skaidrių, bespalvių deimantų kainą nustatyti padeda speciali skalė, kuri suskaidyta raidėmis D-Z:

D raidė nurodo, kad toks mineralas yra bespalvis ir labai vertingas. Šie deimantai randami labai retai, jų kokybė – pati aukščiausia, analogiškai – ir kaina.
E–F: šiomis raidėmis žymimi iš esmės bespalviai deimantai, tačiau jų spalvą tiksliau gali nustatyti gemologas (brangakmenių specialistas). Tai retas ir vertingas deimantas.
G–H: tokie mineralai praktiškai yra bespalviai, o jų nežymų atspalvį pamatyti galima lyginant su vertingiausiais D klasės deimantais. Tokių brangakmenių vertė puiki.
I–J: šių deimantų atspalvis matomas geriau nei G–H raidėmis žymimų mineralų. Jų vertė yra gera.
K–Z: šiomis abėcėlės raidėmis paprastai žymimi deimantai su kokiu nors, dažniausiai švelniai gelsvu atspalviu, o jų spalvą gali matyti ir ne ekspertai. Šios klasės deimantų vertė ganėtinai maža. Kai kurios įmonės pastaraisiais neprekiauja, nes yra įsitikinusios, kad brangakmeniai su spalvų priemaišomis yra ne tokie gražūs ir vertingi bei, žinoma, mažiau paklausūs.

Spalvotieji deimantai turi unikalius pavadinimus

Dėmesį verta atkreipti ir į tai, kad spalvotieji deimantai į klases skirstomi pagal kitus kriterijus nei skaidrūs. Taigi akivaizdu, kad atspalvis atspalviui nelygu. Pavyzdžiui, gelsvas deimantas (kuris priskiriamas skaidriesiems deimantams) brangakmenių rinkoje nelabai pageidautinas, o jo kaina – gerokai mažesnė negu kitų deimantų. Tuo tarpu ryškūs, sodriai geltoni deimantai, dar vadinami „Canary“ deimantais, yra labai vertingi ir brangūs, kaip ir retai gamtoje randami raudonieji, mėlynieji ir purpurinio atspalvio mineralai, dar vadinami „Fancy“ deimantais. Matiniai, tamsūs grynuoliai, gavę „Bort“ vardą, taip pat yra brangūs ir reti.

Tad jokiu būdu nevertėtų maišyti deimantų, kurie yra skaidrūs, bespalviai ir su kitų medžiagų priemaišomis, su natūraliai spalvotais deimantais, kurie savo kaina dažnai prilygsta patiems rečiausiems ir vertingiausiems D raide žymimiems skaidriesiems deimantams. Arba kitaip – labai vertingi visiškai skaidrūs arba sodrių, ryškių spalvų deimantai, į pastaruosius galima drąsiai investuoti.

Deimantai pagal spalvos kriterijų vertinami tik tada, kai jie nėra inkrustuoti į juvelyrinius dirbinius, juos apvertus, esant labai ypatingam apšvietimui ir fonui ir t. t.

Deimantų kainai įtaką daro ir jų briaunavimas:

Idealus briaunavimas (angl. ideal cut). Šis deimantų briaunavimas sudaro apie 3% visų parduodamų deimantų. Taip briaunuoti deimantai idealiai atspindi visą šviesą, kuri patenka į deimantą.

Labai geras briaunavimas (angl. very good cut). Tokie deimantai sudaro apie 15% visų parduodamų deimantų. Labai gero briaunavimo deimantai atspindi beveik tiek pat šviesos, kiek idealaus pjūvio, bet yra pigesni už idealaus pjūvio deimantus.

Geras briaunavimas (angl. good cut). Šis deimantų briaunavimas sudaro apie 25% visų parduodamų deimantų. Gero briaunavimo deimantai atspindi mažiau šviesos nei į juos patenka ir yra pigesni už labai gero briaunavimo deimantus.

Vidutinis briaunavimas (angl. fair cut). Toks deimantų briaunavimas sudaro apie 35% visų parduodamų deimantų. Vidutinio briaunavimo deimantas laikomas kokybišku deimantu, bet atspindi kur kas mažiau šviesos.

Blogas briaunavimas (angl. poor cut). Likusią dalį sudaro deimantai, kurių briaunavimas yra blogas. Tokio briaunavimo deimantai blogai atspindi šviesą ir beveik nešvyti. Jų kaina įpatingai žema.