Deimantai

DEIMANTŲ BEI ŽIEDŲ SU DEIMANTAIS KAINOS YRA SKILTYJE „Kainos“ arba telefonu +370 644 444 69

Vestuvinio ar sužadėtuvių žiedo deimanto kainą geriausiai apibūdina „4C” kriterijai, geriau žinomi kaip: briaunavimas, spalva, švarumas, karatai (angl. k. Cut, Color, Crality, Carat). Šie deimantų vertinimo kriterijai buvo sukurti Gemologicat Institute of America (G.I.A.) 1939 metais. Šis standartas yra naudojamas viso pasaulio deimantų pramonėje, nes žiedo kainą 85% sudaro deimantas, o ne auksas, platina ar sidabras. Jie plačiai taikomi ir sužadėtuvių žiedams su deimantais/briliantais kainos nustatymui:

Kaip išrinkti žiedą su deimantu? Deimantų briaunavimas

Deimanto briaunavimas yra vienas pagrindinių aspektų suteikiančių deimantui jo blizgesį, spindesį ir žėrėjimą – tris pagrindinius deimanto atributus. Kai žmonės kalba apie „blizgesį“, jie nurodo šviesos kiekį, kurį atspindi deimantas. Žėrėjimą apibūdina kaip deimantas išsklaido šviesą ir kaip jis atspindi įvairius spalvų spektrus. Spindesys, taip pat žinomas kaip žaižaravimas, apibrėžia kaip deimantas žaižaruoja kai jį suki aplink šviesos šaltinį. Kai šviesa patenka į deimantą ji yra laužiama ir atspindima atgal vaivorykštės spalvomis.
Renkantis deimantą sužadėtuvių žiedui ar deimantą papuošalui, patartume labiau atkreipti dėmesį į siūlomo deimanto briaunavimą ar jis EX – idealus, ar VG – labai geras, ar GD – geras. Šis parametras yra svarbesnis, nei poliravimo ar simetrijos parametrai. Diamonds.lt siūlo tik GIA sertifikuotus deimantus su šiais Amerikoje patikrintais trimis parametrais.
Briaunavimas turi didžiausią įtaką kaip jis sąveikauja su šviesa. Tai atspindi amatininko įgudžius transformuojant neapdorotą akmenį į kvapą gniaužiantį briliantą. Jei deimantas yra pernelyg plokščias ir netinkamai subriaunuotas dalis šviesos bus prarandama per deimanto apačią. Jei deimantas pernelyg gilus, dalis šviesos bus prarandama per deimantos kraštus esančius prie pagrindo. Idealiai nušlifuotas deimantas didžiąją dalį šviesos atspindės per savo aištelę (viršutiniąją akmens briauną) ir karūną (viršutinė akmens dalis tarp aikštelės ir rundisto).

Deimanto briaunavimo įtaka šviesos refrakcijai

Kaip matome iš paveikslėlio, o ir savo juvelyrinių dirbinių gamyboje susiduriame su tuo, kad bendro papuošalo išvaizdai, deimanto apdirbimas gali turėti didelę įtaką jo blizgesiui ir brilianto spalvai. Patartina rinktis ne tokią aukštą spalvą, bet geriau geresnį apdirbimo rodiklį, nes jeigu deimantas bus aukščiausios D-E-F spalvos, bet apdirbimas prastas, jis neskleis tokio gero spindesio ir blizgesio, kaip turėtų skleisti aukštos kokybės deimantas.

Deimanto proporcijos

Idealus briaunavimas apibrėžiamas kaip tam tikras gairių rinkinys apibrėžiantis proporcijas, kurios suteikia deimantui aukščiausią blizgesio ir žėrėjimo lygį. Jose atsižvelgiama į santykius tarp aištelės dydžio, karūnos kampo, paviljono kampo, rundisto, karūnos gylio ir paviljono gylio. Jis taip pat įvertina:

Aikštelės dydį palyginti su akmens dydžiu plačiausioje vietoje, vadinamoje rundistu, kampus tarp visų fasečių, karūnos gylį palyginti su paviljono ir kaip gerai fasetės karūnoje (viršuje) lygiuoja su paviljonu.
Pateiktoje diagramoje nurodomos pagrindinės deimantų propircijos:

Deimantų formos

Svarbu paminėti, kad deimanto pjovimas priklauso nuo akmens formos tačiau tai neapibūdina deimanto briaunavimo. Pati populiariausia forma yra apvalus deimantas kuris turi 57 facetes. Kai koletė yra suplota į facetę, apvalus deimantas turės 58 facetes.

Kiekviena deimanto forma turi savus gairių rinkinius, kurie nustato deimanto briaunavimo kokybę. Vizualiai PRINCESS formos deimantas gali atrodyti didesnis, nei ROUND formos deimantas, nors rodikliais ir karatų skaičius abiejuose deimantuose bus vienodas.

Deimanto simetrija

Klasifikavimas taip pat įvertina bendrą deimanto fasečių simetriją ir kaip gerai fasečių briaunos lygiuoja viena su kita, kaip priešingose pusėse esančios fasetės ir kaip karūnos ir paviljono fasetės lygiuoja viena su kita.

Deimantų spalva

„bespalviai“ ar „balti“ – deimantai tradiciškai naudojami sužadėtuvių žieduose, auskaruose ir pakabučiuose – yra vertinami spalvų skalėje, kurią sukūrė GIA (Gemological Institute of America). Ji apima abėcėlės raides nuo D iki Z kai D yra bespalvis ir Z atstoja šviesiai geltoną atspalvį. Bespalvių deimantų kainą atspindi kiek mažai spalvos Jūs galite įžvelgti ir tai nustatoma tiriant deimantą prie kontroliuojamo apšvietimo lyginant su nustatyta GIA spalvų skale. Beje, D klasės deimantai – tikrai bespalviai, ypatingai reti ir vertingiausi deimantai.

GIA deimanto spalvų gama

Deimantai su D, E arba F klase yra laikomi bespalviais
Deimantai suklasifikuoti kaip G, H, I ir J yra beveik bespalviai
Deimantai kurie patenka į K-M spalvų klasifikacijąturi silpną geltoną atspalvį. Deimantai N-R diapazone turi labai šviesiai geltoną atspalvį
S-Z yra šviesiai geltonos spalvos.

Deimantų spalvų schema:

Dažniausiai masiškai gaminami juvelyriniai dirbiniai yra parenkami taip, kad jų kaina klientui būtų kuo mažesnė, bet neatsižvelgiama į deimanto svarbų rodiklį t.y. spalvą. Jeigu norima tikrai svarbiam ir brangiam žmogui padovanoti deimantą ar papuošalą su deimantu, būtina rinktis kuo geresnį deimanto apdirbimą ir spalvą, nes tada gaminys bus solidus ir šalia kitų gaminių išsiskirs aiškiu ir ryškiu deimanto skaidrumu. Tačiau jeigu norima truputėli pataupyti reikia žinoti, kad gelsvas deimantas įdėtas į platinos ar balto 14k ar 18k aukso žiedą išsiskirs geltonumu, o jeigu tokį patį deimantą įdėsite į geltono ar rusiško aukso žiedą jis atrodys skaidrus:

Fluorescencija

Apšvietus deimantą ultravioletine šviesa, nedidelė procentine dalis deimantų švyti arba skleidžia mėlynos ar geltonos spalvos šviesą. Fluorescenciją sukelia mikroelementai, paprastai boro, patekę į deimantą jo formavimosi metu. Nors fluorescencija nebūtinai daro įtaką deimanto kainai, ji yra įtraukta į deimantų klasifikavimo protokolą.

Prašmatnių spalvų deimantai

„Bespalviai“ deimantai yra populiariausi, tačiau jie yra tik viena iš deimantų kategorija. Kita natūralių akmenų kategorija yra žinoma kaip „prašmatnių spalvų deimantai“. Nors yra ganėtinai reti, tačiau jų buvo rasta kiekvienos spalvų spektro spalvos. Garsiausi prašmatnių spalvų deimantai yra „The Hope Diamond“ (Walnut sized blue diamond/diament), „The Hancock Red“ ir „The Dresden Green“ (didžiausias kada nors rastas žaliasis deimantas).
Prašmatnių spalvų deimantai nėra klasifikuojami toje pačioje skalėje kaip „bespalviai“ ar „balti“ deimantai. Jų kaina nusakoma spalvos intensyvumo, kuris svyruoja nuo šviesaus apatiniame gale iki ryškaus viršutiniame gale. Kuo intensyvesnė ar stipresnė yra spalva, tuo deimantas – vertingesnis. Spalvos intensyvumas yra svarbiausias veiksnys perkant prašmatnios spalvos deimantą.

Deimanto švarumas

Deimantų formavimasis nėra švelnus procesas. Dauguma deimantų gimsta ekstremaliomis sąlygomis iš pirmykštės anglies esančios giliai žemės mantijoje maždaug 1,5-6 Km gylyje nuo žemės paviršiaus. Tuomet jie viršgarsiniu greičiu yra išmetami į paviršių išsiveržinų žemės gelmėse. Šie ugnikalniai yra labai maži palyginti su „Mt. St. Helens“ ar „Stromboli“ prie Sicilijos krantų, tačiau magma kyla iš daug giliau, o tai leidžia deimantams būti išgautiems iš žemės gelmių. Ekstremalus karštis ir slėgis, kurį patiria deimantai savo kilimo metu, gali sukelti unikalius „apgamus“ kurie turės įtakos jų švarumui. Deimanto švarumą lemia natūralių inkliuzų kiekis, pavyzdžiui įskilimų, mineralų pėdsakų ar kitų bruožų, kurie gali lemti ne tik deimanto grožį, bet ir kainą.

Deimantų švarumas matuojamas skalėmis:

Karatai

Karatas yra specifinis matavimo vienetas naudojamas apibūdinti deimantų (ar kitų brangakmenių) svorį. Jo pavadinimas kilęs iš saldžiavaisio pupmedžio sėklos – mažos sėklos su tipiškai vienodu svoriu, kurias naudojo ankstyvieji brangakmenių prekeiviai kaip atsvarus subalansuoti savo svarstykles. Vienas karatas yra lygus 0,2 g, arba 200 mg ir yra padalintas į 100 lygių dalių. Sertifikuoto deimanto ataskaitoje visada nurodomas deimanto svoris karatais, rašomi du skaičiai po kablelio, o tračias apvalinamas. Pvz. 0,749 = 0.75ct, 0,744 = 0,74ct. Deimantų svoris karatais juvelyriniame dirbinyje būna nurodomas kaip trupmeninis svoris karatais (pvz. ¾ karato). Trupmeninio svorio karatais atitikmenys šimtainėje skalėje pateikiami žemiau esančioje lentelėje.

Karatas yra labiausiai žinomas tarp keturių pagrindinių deimantą apibūdinančių terminų, nes yra lengviausiai suprantamas tiesiog pažiūrėjus į brangakmenį. Tačiau žmonės dažnai klaidingai mano, kad deimantų dydis yra tapatinamas su jo svoriu, nors tai nebūtinai yra tiesa. Būdas kaip deimantas yra išpjautas iš tikrųjų gali sumenkinti jo dydį ir tikrąjį svorį. Toliau pateikiama diagrama parodo tokių pačių proporcijų santykinius karatinio svorio deimanto dydžius. Pastaba: Deimantų iliustracijos parodo santykinį, o ne faktinį deimanto dydį.

Svarbu paminėti, kad deimanto kainą apibūdina ne tik jo svoris karatais bet ir tokio svorio akmens kokybė. Veiksniai darantys įtaką kokybei yra briaunavimas, spalva, švarumas ir išbaigimas. Vienas išskirtinai aukštos kokybės deimantas gali būti parduotas už $20.000 už karatą, tuo tarpu žemesnės kokybės tik už $1.000 už karatą. Deimantų kaina taip pat kyla neproporcingai augant akmens dydžiui, nes didesni deimantai yra kur kas retesni. Kitaip tariant, trijų karatų deimantas kurio spalva, švarumas ir briaunavimas identiški vieno karato deimantui, kainuos kur kas daugiau nei trys tokie patys vieno karato deimantai.